Pro odborníky

ARCHIV BLOGU

ARCHIV NOVINEK

Pod lékařským dohledem v obýváku

Pod lékařským dohledem v obýváku

Pro člověka zvyklého odsedět si svůj čas v čekárně ordinace je to téměř sci-fi. Sledování zdravotního stavu na dálku se ovšem už ve světě používá a dostává se i k nám. Testují se zařízení, která mohou lékařům i pacientům ušetřit čas a nejspíš i peníze zdravotnickému systému.

Pacientovi s cukrovkou, který má to štěstí, že je zařazen do pilotního výzkumu, takže za servis neplatí, při změně hladiny cukru v krvi zazvoní telefon. Díky moderním technologiím ho vzdálený specialista 24 hodin denně sleduje a v případě nutnosti zasahuje: „Pane Nováku, máte výrazně zvýšenou glykemii. Přijeďte na naše diabetologické pracoviště, upravíme terapii.“

Obor zvaný telemedicína je poskytování zdravotnických služeb prostřednictvím dálkového přenosu dat. Zjednodušeně řečeno: žádné dojíždění, čekárny, jen na jedné straně pacient v pohodlí domova a na straně druhé kvalifikovaný lékař.

Dlouhodobě nemocným diabetikům, astmatikům, kardiakům nebo lidem s vysokým krevním tlakem umožňují telemedicínské technologie plnohodnotný domácí pobyt a efektivita takového servisu snů se u nás momentálně ověřuje v praxi. Především je třeba prokázat, že se našemu zdravotnictví vyplatí, protože bez přesvědčivých argumentů budou jednání s pojišťovnami o úhradách za tyto služby bezpředmětná.

 

Celý článek  si můžete přečíst v přiloženém PDF.

Soubory ke stažení

0 komentářů

Váš komentář k článku