Pro odborníky

ARCHIV BLOGU

ARCHIV NOVINEK

V Olomouci vznikne nový obor, jak léčit pacienty na dálku

V Olomouci vznikne nový obor, jak léčit pacienty na dálku

V Česku přibývá pacientů, o něž se lékaři starají na dálku s pomocí počítačů a moderních technologií. Odborníci proto chtějí otevřít na lékařských a technických fakultách nový obor zabývající se e-Heath a telemedicínou. Podle zakladatele Národního telemedicínského centra Miloše Táborského by se příští rok mohla naskytnout tato možnost studentům na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Text publikovaný v on-line deníku Týden 6. listopadu 2012.

Nátělník, který měří tep, ložní prádlo monitorující činnost srdce během noci nebo kardiostimulátor, jenž posílá informace o pacientovi přímo do počítače lékařů - taková je budoucnost českého zdravotnictví podle odborníků z Národního telemedicínského centra v Olomouci.

Již nyní se léčí v Česku na dálku přes čtyři tisíce lidí, o kterých mají každý den přehled jejich ošetřující lékaři, aniž je osobně vidí. V praxi to funguje tak, že například speciální kardiostimulátor sbírá informace o funkci srdce a odesílá je pak přes telefonní síť GSM do počítačové centrály, kde se údaje zpracují do grafů a tabulek. Výsledky si poté může prohlédnout lékař a v případě problémů pozvat pacienta na kontrolu.

"Můžeme takto na dálku sledovat nejrůznější fyziologické parametry pacienta. Běžně sledujeme srdeční činnost, dýchání, váhu či hladinu cukru v krvi," vysvětlil TÝDNU přední český kardiolog a zakladatel Národního telemedicínského centra Miloš Táborský.

Lékař se však musí naučit sám pracovat s novou technologií, případně musí spolupracovat s vyškolenými techniky, kteří mají zároveň lékařské vzdělání a dokážou vyhodnotit lékařské záznamy. "Z tohoto důvodu vytváříme nový dobrovolný studijní předmět v oboru e-Health, který by se mě otevřít příští rok," dodal Táborský.

Více informací o lékařích na dálku se dočtete v aktuální vydání časopisu TÝDEN, které vyšlo v pondělí 5. listopadu.

Zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/v-olomouci-vznikne-novy-obor-jak-lecit-pacienty-na-dalku_251385.html

 

 

 

0 komentářů

Váš komentář k článku