Pro odborníky

ARCHIV BLOGU

ARCHIV NOVINEK

Nový defibrilátor umožní pacientům vyšetření magnetickou rezonancí

Nový defibrilátor umožní pacientům vyšetření magnetickou rezonancí

Text publikovaný on-line deníku i-Dnes 31. května 2012.

Čeští lékaři poprvé implantovali srdeční defibrilátor, který pacientům nebrání podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí. Operaci provedli doktoři z olomoucké fakultní nemocnice v rámci mezinárodní klinické studie. Od července bude tento nový typ defibrilátoru dostupný všem pacientům v Česku.

Dosud nemohli lidé s defibrilátorem podstupovat vyšetření magnetickou rezonancí, přestože má zásadní význam pro diagnostiku a léčbu pacientů se závažnými onemocněními, jako jsou rakovina, cévní mozková příhoda a další neurologická a ortopedická onemocnění. Přístroj by nezvládl silné magnetické pole.

To se ale od července změní. Pacienti už budou moci dostat defibrilátor Lumax 740, kterému magnetická rezonance nevadí. Poprvé jej voperovali lékaři Fakultní nemocnice v Olomouci. Předtím dostali zařízení pacienti jen několika evropských nemocnic, na trh bylo uvedeno v dubnu.

"Vyšetření magnetickou rezonancí patří ke standardu pro nemocné, kteří jsou indikováni právě k implantaci srdečního defibrilátoru. Každý pacient by měl být takto vyšetřen, aby byl stanoven rozsah poškození srdečního svalu," uvedl přednosta 1. interní kliniky FN Olomouc Miloš Táborský. 

I pacienty s defibrilátorem přitom může znovu potkat srdeční arytmie, přičemž právě tehdy u nich lékaři potřebují provést magnetickou rezonanci, aby porovnali velikost jizvy na srdci. Podle lékařů je šance, že bude pacient s tímto zařízením potřebovat podstoupit vyšetření, asi 50 až 70 procent. 

Lékaři už pracují také s kardiostimulátory, které snesou vyšetření magnetickou rezonancí. Jednoho pacienta s tímto přístrojem mají v péči doktoři jablonecké nemocnice. Hodinu dlouho vyšetření podstoupil v dubnu.

Vyšetření s defibrilátorem

Po celém světě přibývá lidí, kteří potřebují defibrilátor, asi o deset až patnáct procent ročně. Také potřeba vyšetření magnetickou rezonancí se zvyšuje přibližně o 10 procent za rok.V roce 2006 bylo provedeno přibližně 30 milionů vyšetření magnetickou rezonancí a v roce 2009 bylo na celém světě provedeno už kolem 50 miliónů vyšetření.

Autor: Anna Brandejská

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/srdecni-defibrilator-magneticka-rezonance-fjv-/domaci.aspx?c=A120531_153518_domaci_abr

1 komentář

Miluše Kalužová

Dobrý den,
mám implantovaný cardioverter/defibrilla modelProtecta XT VR 6947 Sprint Quattro v lednu 2012. Infarkt jsem prodělala 10/2006.
RES:
ISCH chron. bez sy AP NYHA, stp. STEMI AS řeš trombolýzou 10/2006 v Tunisku, dle SKG SVD - trombot. uzávěr RIA,řešeno ad hoc PCI RIA + stent jako kompl. revaskularizace, dle re-SKG 7/08 dobrý efekt po
PCI RIA + BMS proliferace ve stenu do 40°%, konz. postup EF LK
35-40% akineza anteroapikoseptálně, diasto. dysfce LK I.st., KP kopl.
Kombinovaný hyperkoagulační stav . Faktor V Leiden - hetrozygot Elevace FVIII: 238%.
Opsala jsem z dokumentace a chtěla bych vědět Váš názor. Nejsem si jistá zda mohu dělat vše jako před infarktem. Je mi 65,5 let. Snažím se dodržovat v kondici plaváním jízdou na kole a cvičením. Poměrně rychle se unavím a zadýchám. Byla jsem určitě dobře poučena
ale manžel mi moc nevěří že bývám unavená.
Děkuji za odpověď a přeji krásný den, Kalužová Miuše

Váš komentář k článku