Pro odborníky

ARCHIV BLOGU

ARCHIV NOVINEK

Dvacátý výroční sjezd kardiologů

Dvacátý výroční sjezd kardiologů

Na čtyři tisíce kardiologů, internistů, praktických lékařů, ale i zdravotních sester se chystá na jubilejní XX. výroční sjezd České kardiologické společnosti. Koná se na výstavišti v Brně v době od 13. do 16. května.

Na kongresu bude představena řada novinek, od průlomových léků až po nové intervenční výkony jako jsou renální denervace u hypertenze, katetrizační řešení chlopenních vad, katetrizační léčba arytmií a nové metody v kardiochirurgii. V průběhu prvního dne kongresu se budou konat přímé přenosy z operačních sálů, které přiblíží výkony v oblasti intervenční kardiologie a elektrofyziologie ze špičkových českých a moravských pracovišť.

Česká kardiologická společnost (ČKS) je třetí nejstarší kardiologickou společností na světě a druhou v Evropě. Vznikla v roce 1929 po American Heart Association (1924) a Německé kardiologické společnosti (1927). ČKS je přímou pokračovatelkou Československé kardiologické společnosti. Kardiologie se osamostatnila od vnitřního lékařství jako svébytný obor a nyní patří mezi základní atestační obory.

Dlouhá a slavná tradice ČKS je spjatá s řadou mezinárodně uznávaných jmen českých kardiologů. Za hlavní úspěchy ČKS lze považovat snížení úmrtnosti na kardiovaskulární onemocnění v české populaci, ke kterému přispělo zavedení nového systému péče o nemocné s akutním srdečním infarktem. Díky systematické práci ČKS vznikla v ČR síť 22 kardiocenter, která pracují v nepřetržitém provozu. Špičková práce těchto center přispěla k tomu, že jsme v zahraničí považováni za zemi, která má jeden z nejlepších systémů péče o pacienty s akutním koronárním syndromem na světě. Na obor preventivní kardiologie můžeme být také pyšní, protože v kontrole vysokého krevního tlaku a cholesterolu dosahuje ČR nejlepší úrovně v Evropě.

Kongres kardiologů bude provázet řada doprovodných akcí. Jednou z nich je „Procházka v rytmu srdce“ na náměstí Svobody v Brně. Lze si zde nechat bezplatně změřit krevní tlak, hladinu cholesterolu a krevního cukru a vyhotovit EKG záznam. Na místě bude probíhat i výuka resuscitace a v Pisárkách se uskuteční 2. ročník Nordic Walking Tour. Předsedou organizačního výboru jubilejního sjezdu ČKS je doc. MUDr. Miloš Táborský.

0 komentářů

Váš komentář k článku