Pro odborníky

ARCHIV BLOGU

ARCHIV NOVINEK

Právo, 23. 9._rozhovor

Právo, 23. 9._rozhovor

Olomouc má primát v léčbě hypertoniků

Nová metoda je určena pro ty pacienty, u nichž se dlouhodobě nedaří snížit vysoký krevní tlak.

Kardiologové Fakultní nemocnice v Olomouci (FNOL) začali jako první v České republice využívat v klinické praxi novou metodu léčby pacientů, u nichž se dlouhodobě nedaří snížit vysoký krevní tlak. 

Specializovaný výkon předvedli v přímém přenosu svým kolegům z jiných zdravotnických zařízení na odborné konferenci Luklův kardiologický den, která od čtvrtka probíhá v Olomouci.
„Nová metoda, odborně nazývaná jako renální denervace, pomůže těm pacientům, u nichž se nám dlouhodobě nedařilo standardními cestami dostat vysoký krevní tlak do normálu. Tito lidé musejí každý den dlouhodobě užívat mnohdy pět i více různých léků a docházet pravidelně do naší specializované ambulance pro hypertenzi. To pro ně představuje určitou zátěž,“ uvedl přednosta I. interní kliniky kardiologické FNOL Miloš Táborský.
V Česku podle něj žije asi 700 tisíc hypertoniků, tedy lidí, kteří mají potíže s vysokým krevním tlakem. „Těžkou rezistentní formou hypertenze trpí dvě až tři procenta z nich. A těm právě pomůže tato metoda,“ poznamenal přednosta. Na olomoucké klinice už nový typ léčby použili u pěti pacientů. Pátý specializovaný výkon provedl ve čtvrtek na moderním katetrizačním sále v olomoucké Fakultní nemocnici tým vedený přednostou Táborským. Jeho průběh sledovali pomocí audiovizuální techniky v přímém přenosu také účastníci kardiologické konference v prostorách hotelu NH Olomouc Congress.
„U pacienta v lokální anestezii zavádíme speciální vodič přes třísla do oblasti ledvinných tepen, kde pomocí vysokofrekvenčního elektrického proudu trvale ovlivníme nervové impulsy, které se u těchto pacientů jistě podílejí na vzniku tzv. rezistentní hypertenze,“ popsal metodu Táborský.
Pacientům přináší podle něj moderní léčba dosažení cílového krevního tlaku, zvyšuje kvalitu jejich života, umožňuje jim snížit počet užívaných léků a znamená tak pro systém poskytování zdravotní péče ekonomické úspory.
V rámci konference připravili odborníci celkem tři přímé přenosy z katetrizačních sálů I. interní kliniky kardiologické FNOL. V dalších dvou případech se olomoučtí specialisté rozhodli předvést svým kolegům neinvazivní výkony na srdci.
Na dvoudenní odbornou akci v hanácké metropoli se přihlásilo celkem 350 účastníků z celé České republiky. „Jedním z jejích témat je i právní odpovědnost lékaře,“ dodal Táborský.

Foto popis| Novou metodu léčby využil ve čtvrtek již u pátého pacienta na moderním katetrizačním sále v olomoucké Fakultní nemocnici tým vedený přednostou Milošem Táborským (na snímku druhý zleva).
Foto autor| Foto Vlasta Hradilová

Regionální mutace| Právo - Olomoucký kraj

0 komentářů

Váš komentář k článku