Pro odborníky

ARCHIV BLOGU

ARCHIV NOVINEK

Mediafax, 20. 9._rozhovor

Mediafax, 20. 9._rozhovor

Místo léků elektrický šok. Do Česka dorazily nové metody

V medicíně se množí obory, které využívají k léčbě pacientů elektrický proud. V Česku se objevuje stále více lékařských postupů, které tento druh energie využívají k odstranění zdravotních potíží. Vedle MDM metody, která zlepšuje život diabetikům, se elektřina využívá nově i v léčbě vysokého krevního tlaku. A na obzoru jsou další možnosti.

Olomoučtí kardiologové začali nově léčit vysoký tlak

Jako první u nás začali kardiologové Fakultní nemocnice Olomouc využívat v klinické praxi novou metodu pro léčbu pacientů s vysokým tlakem. (Ilustrační foto: © Mediafaxfoto.cz )

Jako první u nás začali kardiologové Fakultní nemocnice Olomouc využívat v klinické praxi novou metodu pro léčbu pacientů s vysokým tlakem. Už tento týden předvedou specializovaný výkon svým kolegům na odborné konferenci Luklův kardiologický den, uvedl v pondělí mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Pacientům moderní léčba přináší dosažení cílového krevního tlaku, zvyšuje kvalitu jejich života, umožňuje jim snížit počet užívaných léků a znamená tak pro systém poskytování zdravotní péče ekonomické úspory.

„Nová metoda odborně nazývaná jako renální denervace pomůže těm pacientům, u nichž se nám dlouhodobě nedařilo standardními cestami dostat vysoký krevní tlak do normálu. Tito lidé musejí každý den dlouhodobě užívat mnohdy pět i více různých léků a docházet pravidelně do naší specializované ambulance pro hypertenzi. To pro ně představuje určitou zátěž,“ uvedl přednosta I. interní kliniky kardiologické FNOL Miloš Táborský.

Podle jeho slov žije v ČR asi 700 tisíc hypertoniků, tedy lidí, kteří mají potíže s vysokým krevním tlakem. „Těžkou rezistentní formou hypertenze trpí dvě až tři procenta z nich. A těm právě pomůže tato metoda,“ vysvětlil.
Na olomoucké klinice už nový typ léčby použili u čtyř pacientů. Pátý specializovaný výkon provede na moderním katetrizačním sále v olomoucké fakultní nemocnici přednosta kliniky Táborský už tento čtvrtek. Jeho průběh budou pomocí audiovizuální techniky moci v přímém přenosu sledovat také účastníci kardiologické konference v prostorách hotelu NH Olomouc Congress.

„U pacienta v lokální anestezii zavedeme speciální vodič přes třísla do oblasti ledvinných tepen, kde pomocí vysokofrekvenčního elektrického proudu trvale ovlivníme nervové impulzy, které se u těchto pacientů jistě podílejí na vzniku rezistentní hypertenze,“ popsal metodu Miloš Táborský.

Autor: Ivana Šlapalová


http://www.mediafax.cz/domaci/3286695-...iologove-zacali-nove-lecit-vysoky-tlak

 

0 komentářů

Váš komentář k článku