
Rozhovor pro žena.centrum.cz
MUDr. Táborský: Na geny se jen vymlouváme!
MUDr. Táborský: Na geny se jen vymlouváme!
Terapie pomocí ICD – aktuality a trendy v ČR
„V letošním roce slavíme třicáté výročí od první aplikace implantabilního kardioverteru-defibrilátoru u člověka, která byla provedena Michelem Mirowskim v americkém Baltimore. Už o dva roky později proběhla první implantace v tehdejším Československu v pražském IKEM,“ zahájil tiskovou konferenci věnovanou současné úloze ICD v prevenci náhlé srdeční smrti doc. MUDr. Miloš Táborský, CSc., MBA, FESC, přednosta I. interní kliniky LF UP a FN Olomouc.
Rozhovor s přednostou první interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Miloše Táborskýmpro ČT4 ohledně unikátní operace pro pacienty s poruchami srdečního rytmu, kteří mají kardiostimulátor nebo defibrilátor a lékaři je mohou sledovat na dálku v systému Home monitoring, byl na této televizi vysílán dne 26. 7. 2011.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/131170-nemocne-srdce-dnes-hlidaji-lekari-na-dalku/
Současné možnosti a perspektivy léčby ICD (Implantace kardioverter - defibrilátoru)
Kardioverter-defibrilátor (ICD) je přístroj, který se používá k léčbě srdečních arytmií a prevenci náhlé srdeční smrti. Na tu umírá ve vyspělých zemích okolo 1-2 % obyvatel. Léčebné možnosti zahrnují podávání léků, chirurgický výkon (revaskularizace doplněná odstraněním místa ze kterého arytmie vzniká), implantaci kardioverteru-defibrilátoru nebo kombinaci těchto metod. Současné možnosti a perspektivy léčby ICD:
Pacienty s poruchami srdečního rytmu, kteří mají kardiostimulátor nebo defibrilátor, mohou lékaři sledovat na dálku v systému Home monitoring. Systém je chrání před náhlou srdeční smrtí a zlepšuje léčbu. Novinářům to dnes řekl přednosta první interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Miloš Táborský. Loni dostalo v ČR přístroje napojené na dálkové sledování 2596 pacientů. Čekací doby jsou až rok, mohly by být kratší, kdyby nebyly přísné limity od pojišťoven, uvedl.